Osobní stránky

Co si s sebou vzít na cestu do Londýna

Před každou cestou do zahraničí je potřeba sbalit všechny důležité věci a dokumenty. V tomto článku se zaměřím na to, co byste rozhodně neměli zapomenout před návštěvou Velké Británie. Budu vycházet především z mých vlastních zkušeností z Londýna. Obsah vašeho zavazadla bude záležet především na účelu návštěvy a délce pobytu, ale většina důležitých položek bude stejná při pracovní i turistické návštěvě.

Důležité doklady:

 • pas (passport) / občanský průkaz (identity card) – Jelikož jsou Velká Británie i Česko členy Evropské unie, bude vám pro cestu stačit občanský průkaz. Důležité je, aby platnost dokladu trvala ještě minimálně půl roku ode dne kontroly na hranicích.
  Lepší je ale pro cestu použít cestovní pas, jelikož ty mají stejnou podobu pro většinu států. Britské občanské průkazy vypadají odlišně, což by mohlo způsobit problémy. Pokud ale cestujete pouze na pár dní, tak by občanský průkaz měl stačit. Pokud se chystáte na delší cestu a budete potřebovat zařídit například zapůjčení auta, bankovní účet nebo National inusrance number pro práci ve Velké Británii, tak se rozhodně vyplatí vzít si dokladů více.
 • kartička zdravotní pojišťovny / Eruopean health insurance card – V případě, že máte Evropský průkaz zdravotního pojištění, měli by vás v případě potřeby bez problému ošetřit ve všech nemocnicích. ehicnet3
 • cestovní pojištění / travel insurance – Pro cestu je dobré zajistit si i cestovní pojištění, i když to není nezbytně nutné. Pomůže vám kompenzovat případné organizační nebo zdravotní problémy celé cesty. Existují různé druhy cestovního pojištění, záleží především na účelu a délce pobytu. Ve většině případů je nejlepší zvolit zlatou střední cestu.

Před cestou si nezapomeňte zkontrolovat platnost všech dokladů. Zařízení nových dokladů ve většině případů trvá jeden měsíc a za expresní výměnu se doplácí.

Nejdůležitější věci:

 • peníze (Libry) – Pokud zapomenete cokoliv dalšího, můžete si to koupit, proto jsem dal peníze hned na první místo. Je dobré vyměnit si před cestou dostatečnou hotovost, případně najít bankovky z předešlých návštěv Velké Británie. Rozhodně se také hodí mít na cestu připravené mince na jízdenky a toalety.
  Především je potřeba určit správné množství hotovosti na cestu a případné neočekávané náklady. Ve většině případů se vyplatí připravit si na cestu hotovost již v Česku. Výběry z bankomatů bývají zpoplatněny a kurzy za výběr bývají vyšší než v běžných směnárnách. Záleží to především na konkrétní bance a bankovním účtu.
 • mobil – Zjistěte si, zda máte u svého mobilního operátora aktivovaný zahraniční roaming. Při této příležitosti je užitečné zjistit si, kolik stojí u vašeho operátora volání z Velké Británie do Česka a co vše je zpoplatněno. Při překročení hranic by vám automaticky měla přijít SMS s ceníkem jednotlivých služeb, ale je lepší se předem připravit.
  Při delším pobytu se hodí zařídit si SIM kartu jednoho z britských mobilních operátorů. Velmi doporučuji si před cestou do mobilního telefonu stáhnout užitečné aplikace, které se vám budou při cestě do zahraničí hodit. Například: slovník, mapa, hromadná doprava, památky, restaurace apod.
 • redukce na zásuvku – Ve Velké Británii se používá jiný typ zásuvek než v Česku. Je proto dobré sehnat si redukci na tuzemskou zásuvku. Redukce se dá pořídit ve větších elektro obchodech přibližně za 150 Kč. Samozřejmě je možné redukci zakoupit i přímo ve Velké Británii.socket

Užitečné věci:

 • mapa – Před cestou je užitečné zjistit si informace o destinaci kam máte namířeno. Rozhodně se hodí nastudovat si cestu z letiště a okolí vašeho ubytování. V centru Londýna je velké množství map, podle kterých se můžete orientovat, ale většinou se jedná pouze o nejbližší okolí daného místa. Proto se hodí mít u sebe příruční mapu, případně průvodce se zajímavými památkami.
 • deštník – Velká Británíe je proslulá deštivým počasím. Z vlastní zkušenosti znám, že se zde počasí mění velice rychle a může začít pršet znenadání. Je proto výhodné se na déšť patřičně připravit.
 • foťák – Architektura i prostředí anglických měst je odlišné od těch českých. V centru Londýna je i velmi mnoho zajímavých a významných památek, které stojí za návštěvu a fotografii.
 • slovník – Pokud neovládáte angličtinu na velmi dobré úrovni, doporučuji vzít si slovník. Může se hodit především v restauracích nebo při kupování méně obvyklých výrobků. Velmi praktické jsou slovníky v telefonu, které můžete mít vždy u sebe.
 • léky – Pro všechny případy se hodí mít u sebe základní léky a zdravotnické potřeby, jako například náplasti. Případně léky, které právě  užíváte. V Británii se samozřejmě dají léky sehnat, ale je lepší být připraven.

Nejdůležitějším prvkem jakékoli cesty je dobrá nálada a chuť po dobrodružství. Pokud se před cestou dostatečně připravíte, můžete mít během návštěvy méně starostí a nepříjemného vyřizovaní. Tento seznam by vám měl pomoci s nejdůležitějšími věcmi při návštěvě Velké Británie.

Tento článek je součástí seriálu Pracovní cesta do Londýna, který popisuje důležité a užitečné rady pro návštěvu Velké Británie a především Londýna. 

Jakub Škvára


Jakub je cestovatel, blogger a webový vývojář. Zajímá se především o technické novinky a rád navštěvuje konference. Používá: Symfony2 Framework, AngularJS, NodeJS, MongoDB a další moderní technologie. Aktuálně žije v Londýně.