Osobní stránky

Doprava po Londýně

Londýn je velmi rušné město s počtem obyvatel blížícím se 10 milionům. Při takovém množství osob je někdy složité dostat se zavčas na požadované místo. Pokud se rozhodnete cestovat po Londýně, máte na výběr z různých druhů dopravy.  Následující článek popisuje a porovnává jednotlivé možnosti cestováni po Londýně a na co je dobré se připravit.

Oyster card – jízdenka na hromadnou dopravu

Oyster-CardPro cestování veřejnou hromadnou dopravou (metro, autobusy a přívozy) se v Londýně používá takzvaná Oyster card. Vřele doporučuji si ji pořídit, protže bez této kary je jízdné téměř dvojnásobně dražší.

Oystercard lze pořídit na většině zastávek metra. Pro její získání, musíte zaplatit 5 liber zálohu, která vám bude zpět vyplacena při navrácení karty. Pro používání karty je potřeba nabít na kartu peníze, které se vám budou automaticky za jednotlivé jízdy strhávat.

Oyster card lze dobít na kterékoli zastávce metra v příslušných automatech. U těchto automatů lze zjistit i stav financí na vaší oyster card. Platit lze mincemi, bankovkami i platební kartou a dobytí se provede okamžitě.

Jizdné se liší podle jednotlivých dopravních prostředků a strhává se přiložením ke žlutým čipům (na obrázku). Po přiložení se vám zobrazí aktuální zůstatek na kartě.

Metro (Underground, Tube)

London-Underground-SignLondýnské metro můžete bezpečně poznat podle nápisů Underground, které slouží k označení jednotlivých stanic. Podzemní dráha byla otevřena již v roce 1863 a jedná se o nejstarší metro na světě. Aktuálně je v provozu 13 linek s téměř 300 stanicemi a s délkou tratí přesahující 400 kilometrů.

Některé stanice metra, především v centru a v blízkosti finančních center, jsou velmi vytížené. Není problém najít stanice, kde se kříží čtyři a více linek, takže ani přestupy mezi různými trasami nejsou zcela jednoduché.

Součástí kolejové hromadné dopravy v Londýně je i Overground a DLR (Docklands Light Railway). Jedná se o nadzemky, jediným rozdílem oproti ostatním linkám je tedy to, že většina trasy vede nad povrchem. V případě DLR se jedná o dráhu, která většinu své trasy vede ve výšce několika metrů nad přístavišti a doky ve východní části města. V Londýně nejezdí žádné tramvaje.

tube_map

Mapa Londýnského metra

Všechny stanice londýnského metra jsou rozděleny do osmi zón podle vzdálenosti od centra. Jednotlivé zóny se liší cenou jízdného. Nemusíte se ale stresovat počítáním přesné ceny. Vaši oyster car přiložíte k čipu při nástupu do metra a při přiložení k čipu při výstupu se vám z karty automaticky odečte přesná částka.

Jízdné se liší také podle denní doby. Ve špičce, což jsou ranní hodiny před 9.30 a odpoledne mezi 16 a 19 hodinou ve všední dny, je jízdné dražší. Většinou stojí jedna jízda přibližně 2,5 libry, záleží především ale na délce a trase cesty.

Při cestování metrem je důležité ujistit se, že vlak, do kterého nasedáte jede správným směrem a na zastávku, kterou potřebujete. Často se stává, že ze stejné zastávky vyjíždějí soupravy do různých směrů. Ve špičce jsou také některé zastávky kvůli urychlení provozu projížděny a zastavuje v nich například pouze každá druhá souprava, která zastávkou projede. Ve většině zastávek naštěstí před příjezdem vlaku hlásí, kudy pojede následující souprava nebo můžete použít digitální tabule, kde ja napsáno za jak dlouho dorazí další metro a jaká je konečná stanice soupravy. Pokud si nejste jistí, tak je vždy lepší se zeptat.

Autobusy

Double-DeckerLondýn je světově proslulý svými dvoupatrovými autobusy, nazvanými double decker. Určitě doporučuji při návštěvě Londýna vyzkoušet si jízdu na předních sedadlech ve druhém patře, kde máte krásný výhled na cestu.

Londýnské autobusy mají téměř 700 různých linek a navazují na linky metra. Autobusové zastávky jsou poměrně blízko u sebe a na většině zastávek je digitální tabule s informacemi, za jak dlouho jednotlivé linky dorazí na zastávku. Jízdní řády jsou pro většinu autobusů pouze orientační a dozvíte se z nich přibližný interval, jak často po sobě by měli linky dorazit.

Autobusy v Londýně jezdí ve všední dny opravdu velmi často a stává se, že jede i několik vozů se stejným číslem za sebou. Je potřeba ale počítat s dopravními zácpami a může se stát, že budete na autobus čekat i déle než půl hodiny.

Při čekání na autobus na zastávce je potřeba vždy na autobus zamávat, pokud chcete aby vám zastavil. Stejně tak, pokud chcete vystoupit, tak je potřeba v autobuse zmáčknout signalizační tlačítko pro výstup. V opačném případě se může stát, že autobus přejede vaši zastávku.

Cena za jednu cestu autobusem činí 1,45 libry. Tato částka se vám odečte vždy, když nastoupíte do autobusu. Poté můžete jet jak dlouho chcete. Při přestupu na další autobus musíte zaplatit tuto částku znovu.

Další možnosti dopravy

Taxi-CabDalším výrazným prvkem Londýna jsou specifické černé taxi vozy, takzvaný taxi cab. Cestování pomocí taxi je v Londýně poměrně populární a většina lidí požívá taxi při dešti. Ceny se liší podle trasy, kam potřebujete a pohybuje  se okolo 10 liber.

riksaV turistickém centru Londýna, především v okolí čínské čtvrti Soho, lze k dopravě využít i takzvané rikšy. Jedná se o vozítka kombinující jízdní kolo s povozem. Jedná se spíše ale o turistickou atrakci.

Občas lze spatřit v ulicích Londýna i koňské povozy, ale jedná se spíše o raritu.

Jak najít nejlepší spoj v Londýně?

Jak je z článku patrné, tak není vůbec jednoduché najít ideální spoj mezi dvěma místy v Londýně. Existuje ale velmi povedená aplikace Citymapper. Existuje webová verze i aplikace pro chytré mobilní telefony iPhone a Android. Do této aplikace pouze zadáte výchozí a cílové místo na mapě a citymapper vám sám nabídne různé alternativy dopravních prostředků i s přestupy, přesným časem a dalšími podrobnostmi o cestě. Pomocí této aplikace je velmi jednoduché naplánovat cestování v rušném městě, jako je Londýn.

Pro informace o různých způsobech dopravy z České republiky do Velké Británie jsem napsal článek s názvem: Cesta do Londýna.

V Londýně je velmi hustá síť hromadné dopravy, která vám umožní dostat do všech částí tohoto velkoměsta. Ať již zvolíte jakoukoli aletrnativu, přeji vám především šťastnou cestu.

Tento článek je součástí seriálu Pracovní cesta do Londýna, který popisuje důležité a užitečné rady pro návštěvu Velké Británie a především Londýna.

Jakub Škvára


Jakub je cestovatel, blogger a webový vývojář. Zajímá se především o technické novinky a rád navštěvuje konference. Používá: Symfony2 Framework, AngularJS, NodeJS, MongoDB a další moderní technologie. Aktuálně žije v Londýně.