Osobní stránky

Jak se nejlépe rozhodnout?

Mnoho lidí každodenně řeší problém, jak se nejlépe rozhodnout mezi různými možnostmi. Ať už se jedná o volbu mezi tím, co si dnes dají k obědu, anebo životně důlezité a zásadní volby, jako například zda změnit zaměstnání nebo partnera.

Vybrání nejlepší možnosti je v podstatě docela jednoduché, důležité ale je abyste měli přesně stanovený svůj žebříček hodnot. Co je pro vás v životě nejdůležitější a co naopak zase až tolik důležité není.

Dříve jsem si myslel, že dokážu bez přemýšlení ihned určit všechny mé priority a můj žebříček hodnot z hlavy. Přesvědčil jsem se ale, že dokud si tento seznam sám nenapíšu na papír, tak jsem o něm měl pouze přibližné povědomí. Při zapsání těchto priorit na papír docílíte toho, že o nich donutíte mozek přemýšlet a utřídíte si tím jejich přesné pořadí a význam.

Pokud si s utvářením seznamu nevíte rady, vyberte si dvě stejnocenné položky a rozhodnětě, které z nich byste dali přednost. Musíte si dobře rozmyslet, která z položek má více výhod nebo nevýhod a co pro vás znamená. Tento postup opakujte pro všechny položky s kterými si nevíte rady.

V tomto seznamu by rozhodně neměly chybět tyto položky:

  • zdraví
  • rodina
  • přátelé

V žebříčku byste měli rozlišovat věci, které jsou pro vás důležité a prostředky, jak těchto cílů dosáhnout. Pokud jsou pro vás důležité například peníze, tak si do seznamu napište jen položku peníze. Práce je pak pouze prostředek k získání peněz a je přesně tak moc důležitá, jako jsou pro vás důležité peníze.

Ke každému bodu v žebříčku byste dále měli do dalšího sloupce připsat i prostředky k jejímu dosažení. Pokud mezi vaše priority patří peníze, tak k nim do druhého sloupce pravděpodobně bude patřit práce, investice a další možnosti získání peněz.

Jakmile budete mít seznam hotový, neměli byste na něj zapomínat a průběžně ho upravovat tak, jak se v čase mění vaše priority. Určitě budete mít rozdílné priority když studujete a staráte se jen o sebe a naopak když máte partnera, povinnosti a musíte se starat i o potomky.

Kdykoliv se nyní budete rozhodovat a nebudete si jisti, které rozhodnutí je pro vás nejlepší, stačí se řídít tímto seznamem priorit. Pokaždé si rozmyslete, která z možností vede k naplnění hodnotnějších cílů vaší tabulky priorit. Budete tak mít vždy jistotu, že si vyberete pro vás výhodnější volbu, i když někdy třeba bude složitější.

Na závěr bych vám rád věnoval jednu zajímavou radu při rozhodování. Pokud si s něčím opravdu nevíte rady, zkuste si někdy hodit mincí. Přiřaďte pro rub jednu z možností, pro líc druhou a řekněte si, že si vyberete podle toho co padne. Jakmile bude mince ve vzduchu, budete stoprocentně vědět, která strana mince chcete, aby padla.

Může za to naše podvědomí, jelikož v pravěku bylo rychlé rozhodnutí otázkou života a smrti. Během zlomu vteřiny musel pračlověk vyhodnotit situaci, zda nebezpečí čelit, anebo zda je pro něj výhodnější utéci a nepřijít o život. Po našich prapředcích máme tyto vlastnosti, ale v dnešní době se již málokdy využijí.

Doufám že vám tento článek pomůže lépe rozhodnou, které volby jsou pro vás důležitější a díky žebříčku hodnot si můžete lépe zorganizovat život. Budete pak přesně vědět, kam z dlouhodobého hlediska máte směřovat.

Jakub Škvára


Jakub je cestovatel, blogger a webový vývojář. Zajímá se především o technické novinky a rád navštěvuje konference. Používá: Symfony2 Framework, AngularJS, NodeJS, MongoDB a další moderní technologie. Aktuálně žije v Londýně.