Osobní stránky

Jak v terminálu zopakovat předchozí příkaz

Občas se mi při používání terminálu v Linuxu stane, že pro zadání příkazu musím mít nejvyšší práva roota. Nejčastěji se jedná o příkaz apt-get install, který slouží pro instalaci nových balíčků do systému. Abych tento příkaz vykonal jako administrátor, musím před něj v Ubuntu zadat sudo. Například:

sudo apt-get install package

Abych tedy nemusel celou část za sudo psát znovu, stačí do terminálu zadat:

sudo !!

Dva vykřičníky po sobě vyvolají předchozí příkaz zadaný do terminálu. Tento zápis je tedy zcela stejný jako předchozí. Tento trik můžete samozdřejmě použít i s jinýmy příkazy než sudo.

Pro zadání stejných argumentů příkazu slouží příkaz !$. Pokud například vytváříte složku:

mkdir /path/to/dir

A následně se chcete do vytvořeného adresáře přepnout:

cd /path/to/dir

Tak místo předchozího příkazu s vypsáním celé cesty můžete zadat jen:

cd !$

Oba tyto triky jsou velmi jednoduché, ale dokáží vám hodně pomoci a ulehčit práci. Bez těchto zkratek se můžete v běžném používání obejít, ale je příjemné, že pomocí nich můžete ušetřit několik znaků. Jejich největší výhoda se ukáže u dlouhých příkazů, kde jednoduše můžete udělat při zadávání překlep a tyto zkratky vám pomohou se překlepů vyvarovat.

Jakub Škvára


Jakub je cestovatel, blogger a webový vývojář. Zajímá se především o technické novinky a rád navštěvuje konference. Používá: Symfony2 Framework, AngularJS, NodeJS, MongoDB a další moderní technologie. Aktuálně žije v Londýně.