Osobní stránky

Jak zprovoznit PHP 5.3 na HostMonster.com

Již více jak tři roky jsem spokojeným uživatelem hostingu HostMonster. Za jednu cenu mohu na tomto hostingu provozovat kolik chci domén zároveň, mám neomezený traffic a jakkoliv velký prostor. Mnoho možností nastavení je přímo z webu, jako například přístup přes SSH, nový FTP účet a podobně, navíc nemusím čekat a vše je hned hotové. Oproti českým hostingům se jedná o nesrovnatelně lepší podmínky. Vzhledem k tomu, že mi na hostmonsteru v současné době běží přibližně 10 webů, tak je cena více než příznivá.

Jediný důvod, proč jsem se v poslední době díval po novém hostingu byl, že HostMonster podporoval pouze PHP verze 5.2. Tato verze je v současné době již dosti zastaralá a nejnovější frameworky, jako například Symfony2, tuto verzi nepodporují. Před půl rokem jsem se obrátil na podporu HostMonsteru s dotazem, kdy budou podoporovat PHP 5.3 a dostal jsem odpověď, že tuto verzi musí otestovat se svým systémem pro správu hostingu a nevědí kdy přesně tuto verzi nasadí. Spokojil jsem se tedy se starší verzí a čekal jsem, až HostMonster novou verzi nasadí.

Minulý týden jsem na webu náhodou narazil na možnost rozběhnout na HostMonsteru PHP verzi 5.3. Zatím jsem o této možnosti v dokumentaci na HostMonsteru nenašel žádnout zmínku, takže je možné, že toto nastavení testují, ale uvedený postup mi funguje bez problémů.

Do souboru .htaccess umístěného v hlavní složce vašeho webu musíte na začátek přidat následující řádek povolující PHP 5.3:

# Enable php 5.3
AddHandler application/x-httpd-php53 .php

Pozor, na linuxu a v některých FTP klientech jsou všechny soubory začínající tečkou skryty, musíte tedy povolit zobrazení skrytých souborů. Pokud ve složce ani přesto soubor s tímto jménem neexistuje, tak jej musíte vytvořit. Od této chvíle se budou všechny soubory s příponou .php provádět PHP verzí 5.3. Pokud používáte pro PHP i jiné přípony, přidejte všechny tyto přípony na konec oddělené mezerou. Například:

# Enable php 5.3
AddHandler application/x-httpd-php53 .php .phps

Na HostMonsteru je nyní aktuální verze PHP 5.3.10, jak můžete vidět na následujícím obrázku.

HostMonster PHP 5.3

Nyní jsem již s tímto hostingem absolutně spokojený. Pokud se vám HostMonster zalíbil a chtěli byste jej zkusit, použijte, prosím, pro přihlášení následující odkaz, za který dostanu odměnu: HostMonster. Děkuji.

Jakub Škvára


Jakub je cestovatel, blogger a webový vývojář. Zajímá se především o technické novinky a rád navštěvuje konference. Používá: Symfony2 Framework, AngularJS, NodeJS, MongoDB a další moderní technologie. Aktuálně žije v Londýně.