Osobní stránky

Jaký byl DevFest Praha 2014

Předposlední listopadovou sobotu, tedy 22. listopadu 2014 se konal v pořadí již třetí pražský vývojářský festival: DevFest. Pojďme se společně podívat, jak celá akce probíhala a co se návštěvníkům DevFestu líbilo nejvíce.

DevFestPragueMerkur

Letošní ročník se konal na stavební fakultě ČVUT v Praze v Dejvicích a kromě klasického hesla: ,,Od vývojářů, pro vývojáře.“, které spojuje všechny DevFesty se celá akce letos nesla i v nádechu hesla: ,,tvořit“. Pokud jste již některý z DevFestů navštívili, tak jistě víte, že se nejedná o klasickou konferenci a na místě je k dispozici mnoho doprovodného programu, takže se žádný z návštěvníků nenudí a každý si může vybrat, co je mu blízké.

Program Pražského DevFestu byl opět velmi pestrý. Ve třech přednáškových sálech a třech workshopových místnostech jste si mohli poslechnout zajímavá témata, vyzkoušet si moderní technologie, diskutovat s lidmi z oboru nebo si například vyzkoušet vést tým. Celý program byl určen především pro vývojáře, ale mluvilo se i o businessových tématech, hardwaru a designu. Pokud jste se DevFestu nestihli nebo nemohli zúčastnit, tak jsou všechna videa z DevFestu z přednášek dostupná online. Z většiny workshopů si mohli návštěvníci domů odnést samostatně vytvořené aplikace, videozáznamy ale bohužel z workshopů k dispozici nejsou.

DevFestPrague

DevFestu jsem se zúčastnil i jako řečník a připravil jsem workshop na téma: Polymer Polytechnic: používejte vlastní HTML elementy. Prezentace z mé přednášky je dostupná online:

Můžete si vyzkoušet Polymer i pokud jste se DevFestu nemohli zůčastnit. Zdrojové  kódy aplikace, kterou jsme na workshopu programovali je i s vysvětlením, postupem a hotovým řešením k dipozici online: https://github.com/jskvara/polymer-code-lab-prague
DevFestPragueGeekFun

Doprovodný program DevFestu byl velmi obsáhlý. Na své si přišli především milovníci hardware v sekci MachineRoom, kde byli k vidění různí roboti, droni a další stroje s křemíkovými obvody. Dále jste si mohli vyzkoušet různé zařízení jako brýle Oculus Rift pro zobrazení virtuální reality, nejnovější telefony nebo jste měli možnost zahrát si zajímavé stolní a počítačové hry a projet se Teslou, tedy autem s moderní elektronikou. Pro přiblížení atmosféry na akci doporučuji podívat se na fotky z DevFestu.

DevFestPragueHardware

Stejně jako každý rok, i letos bylo na DevFestu připraveno pro účastníky překvapení. Letos se jednalo o celodevfestovou hru, jejíž hlavní zápletkou byla návštěva. Na začátku dne DevFest navštívili lidé z budoucnosti, kteří jsou svými spory rozděleni na 3 skupiny. Hlavním úkolem návštěvníků je zachránit lidstvo na Zemi před záhubou, ale každá skupina má jinou představu, jak toho dosáhnout.

DevFestPragueKeynote

První skupina usiluje o osídlení dalších planet a těles ve vesmíru, druhá skupina chce vylepšovat lidské bytosti pomocí strojů a poslední skupina se snaží o záchranu pomocí splynutí s přírodou a vylepšování rostlin a živočichů. Každý návštěvník, který projevil zájem, měl možnost zúčastnit se hry a pomoci tak, jedné ze skupin vyhrát. Doporučuji podívat se na video úvodní scénky DevFestu, protože se celé představení opravdu povedlo.

DevFest 2014 v Praze byl velmi povedený a většina účastníků si celou akci pochvalovala. Oproti loňskému devfestu si lidé odnesli zajímavé myšlenky a nápady na přemýšlení. Pokud jste nemohli navštívit DevFest v roce 2014, tak sledujte naše internetové kanály GDG, kde se můžete dozvědět o dalších zajímavých akcích, které můžete navštívit.

Jakub Škvára


Jakub je cestovatel, blogger a webový vývojář. Zajímá se především o technické novinky a rád navštěvuje konference. Používá: Symfony2 Framework, AngularJS, NodeJS, MongoDB a další moderní technologie. Aktuálně žije v Londýně.