Osobní stránky

Londýnské parky, které musíte navštívit

Při návštěvě Londýna doporučuji udělat si přestávku na odpočinek v některém z londýnských parků. Jedná se o kouzelné oázy zeleně v cihlovém velkoměstě s nezapomenutelnou atmoosférou.

V centru Londýna se nachází obrovské parky s nádhernými zahradami, sportovními hřišti a odpočinkovými zónami. V následujících řádcích představím nejzajímavější a nejhezčí londýnské parky.

Atrakcemi londýnských parků jsou kromě vodního ptactva i volně žijící veverky, které se nebojí přijít si pro svačinu až k lidem. Často lze také v parcích, především za pěkného počasí, potkat mnoho běžců a výletníků na kole. Obyvatelé Londýna se vypravují na návštěvu parků především o víkendech, kde rádi tráví slunečné dny s celou rodinou.

St James’s park

st-james-park

Tento park se nachází přímo v centru Londýna a sousedí s Buckinghamským palácem. Uprostřed parku je jezírko se dvěma ostrovy, na kterém volně žijí kachny, husy a další vodní ptáci. Přes jezírko vede most, odkud je krásný výhled na London Eye, jenž je v noci krásně modře osvětlené, a na druhé straně na Buckinghamský palác.

Hyde park a Kensingtonské zahrady

 

kensington-gardens

Hyde park a Kensingtonské zahrady společně tvoří jeden obrovský park v centru Londýna, který je rozdělen jezerem. Hyde park se nachází v blízkosti St James’s parku a můžete si tak udělat jednu procházku po všech těchto parcích.

Zajímavostí Hyde parku je především místo s názvem Speakers‘ corner. Jedná se o veřejné místo, kde může kdokoliv rozmlouvat k posluchačům a vyjádřit tak své názory. Lze zde spatřit hloučky horlivě diskutujících lidí a řečníky stojící na malých stoličkách a rozmlouvající k davu. Témata jsou veskrze politická, ale zaměření může být libovolné.

Kensingtonské zahrady jsou krásně udržované a doporučuji je navštívit především v letních měsících, když vše kvete a jsou v provozu kašny a fontány.

Regent’s park

regents-park

Regent’s park je vzdálený přibližně 15 minut severně od Hyde parku. Dominantou Regent’s parku jsou okrasné zahrady Queen Mary’s Gardens. Stejně tak, jako ostatní velké londýnské parky, tak i v Regent’s parku najdeme jezírko a severní částí parku protéká vodní kanál příznačně nazvaný Regent’s canal. Další zajímavou atrakcí, kterou lze v parku najít je Londýnská zoo, kterou doporučuji navštívit.

Greenwich park

greenwich-park

Ve východní části Londýna se nachází Greenwich park, který je známý především díky nultému poledníku, který tudy prochází. Uprostřed parku se nachází kopec, na jehož vrcholku je observatoř s muzeem a především s vyznačeným nultým poledníkem. Z kopce je krásný výhled na celý Londýn, kde jsou v pozadí vidět mrakodrapy z business centra.

Muzeum u poledníku je placené, ale pod kopcem je námořní muzeum National Maritime Museum, kam je vstup zcela zdarma. Pokud půjdete do parku pěšky nebo na kole, tak doporučuji použít pěší tunel pod řekou Temží, který je starý více než 100 let.

Olympic park (Olympijský park)

olympic-park

V roce 2012 se konaly v Londýně letní olympijské hry. Po skončení her se město rozhodlo, že nově vystavené stadiony a sportoviště přizpůsobí a otevřou pro širokou veřejnost. Od léta 2014 jsou zpřístupněné některé sportoviště i parky a zbývající stadiony budou zpřístupněny po dokončení rekonstrukce.

V olympijském parku můžete nalézt vodní kanály, odpočinkové a relaxační zóny, stánky s rychlým občerstvením a na okraji parku je i velké nákupní centrum. Můžete tak spojit relaxaci a odpočinek s nákupy.

Kew gardens

kew-gardens

Jedná se o botanickou zahradu, která je unikátní největší sbírkou živých rostlin na světě. Vstup do botanické zahrady je zpoplatněn, ale pokud máte rostliny v oblibě, koupě vstupenky se rozhodně vyplatí. Součástí prohlídky je i cesta po dřevěných lávkách skrz koruny stromů ve výšce devíti metrů nad zemí.

victoria-park

V článku jsem představil nejzajímavější parky v Londýně, které byste neměli opomenout při své návštěvě. Londýn má obrovské množství menších parků a parčíků, které poskytují stín v teplých letních měsících a umožňují návštěvníkům únik před ruchem velkoměsta. Parky v Londýně neodmyslitelně patří k životnímu stylu londýnských obyvatel a doporučuji vám navštívit alespoň některé a nasát jejich atmosféru.

Tento článek je součástí seriálu Pracovní cesta do Londýna, který popisuje důležité a užitečné rady pro návštěvu Velké Británie a především Londýna.

Jakub Škvára


Jakub je cestovatel, blogger a webový vývojář. Zajímá se především o technické novinky a rád navštěvuje konference. Používá: Symfony2 Framework, AngularJS, NodeJS, MongoDB a další moderní technologie. Aktuálně žije v Londýně.