Osobní stránky

Používejte env

Při své práci používám některé skripty napsané v jazycích jako PHP, Scala a dalších. Takovéto skripty využívám například na generování opakovaného kódu nebo pro nahrání nové verze na server. Mohou vám ulehčit mnoho práce a eliminovat hodně chyb u opakujících se úkolů.

U každého takovéhoto skriptu se na první řádek zapisuje takzvaný shebang. Shebang začíná znaky #! a za nimi následuje cesta k interpretu použitého jazyka. Shebang může vypadat následovně:

#!/usr/bin/php

Jelikož může být na každém systému cesta k interpretům jiná, nedoporučuje se udávat absolutní cesta. Místo cesty k interpretu se používá utilita systému zvaná env. Ta je uložena v /usr/bin/env. Utilita env najde v systému cestu k interpretu zadaného jazyka a ten spustí. To se nám hodí při použití u shebangu, stačí zadat cestu k env a jméno interpretu. Příklad takového shebangu, který spustí PHP vypadá následovně:

#!/usr/bin/env php

Terminálová utilita env se hodí při použití skriptů pro příkazovou řádku napsaných v různých jazycích, abychom se nemuseli starat o to, kdepřesně jsou v systému nainstalovány. Skripty jsou pak přenositelné a můžete je použít na různých distribucích a systémech.

Jakub Škvára


Jakub je cestovatel, blogger a webový vývojář. Zajímá se především o technické novinky a rád navštěvuje konference. Používá: Symfony2 Framework, AngularJS, NodeJS, MongoDB a další moderní technologie. Aktuálně žije v Londýně.