Osobní stránky

Procházka po nejvýznamnějších památkách Londýna podél řeky Temže

Pokud plánujete navštívit Londýn a chtěli byste vidět nejdůležitější památky této metropole, pomůže vám následující článek. Postupně popíši celou trasu a všechny zajímavosti památky, které lze na trase navštívit. Zkušenému turistovi by trvalo ujít celou trasu bez zastávek přibližně 2 hodiny, cestou je ale pěkné udělat si přestávky a dozvědět se více o zajímavých místech, takže doporučuji vyhradit si na procházku celé odpoledne.

Trasu samozřejmě nemusíte absolvovat celou, existuje velké množství různých kombinací, kde lze trasu rozšířit nebo zkrátit. Památky budou popsány tak, jak na sebe postupně navazují, ale nic vám nebrání projít si procházku v opačném směru. Trasa z velké části kopíruje královninu procházku (Queen’s walk) a obohacuje tuto trasu o některé další památky.

Tower of London

Tower of London

Tower of London

První zastávkou naší procházky je starobylá pevnost s názvem Tower of London. Přímo u pevnosti je zastávka metra Tower Hill (linky Circle, District a DLR). Pevnost vznikla jako opevnění na břehu řeky Temže a postupně byla rozšiřována do dnešní podoby. Pro návštěvu pevnosti si musíte koupit lístky. Cena se pohybuje kolem 20 liber za osobu. Uvnitř můžete vidět originální vybavení, korunovační kleonty a historické předměty. Prohlídka probíhá individuálně a za 4 libry si můžete zapůjčit audiopřehrávač se sluchátky, kde je nahrána historie celé pevnosti. Nahrávky ale bohužel nejsou dostupné v českém ani slovenském jazyce.

Tower bridge

Tower Bridge

Tower Bridge

Hned vedle pevnosti se nachází proslulý zvedací most Tower Bridge. Jeho spodní část se skládá ze dvou pohyblivých ramen, která lze v případě potřeby otevřít. Například pokud proplouvá příliš vysoká loď, která by se pod most nevešla. V dnešní době se již most otevírá pouze výjimečně, především při údržbě. Pokud by vás most zajímal více, můžete si zakoupit lístky na prohlídku za 8 liber.

HMS Belfast

HMS Belfast

HMS Belfast

Další zastávka na naší procházce je bitevní loď HMS Belfast. Jedná se o odstavenou námořní loď, která byla použita ve válce ve Vietnamu. V dnešní době se z lodi stala turistická atrakce. Pokud si chcete dostat na palubu lodi a prohlédnout si ji zevnitř, musíte si zakoupit lístek přibližně za 15 liber. Pokud budete pokračovat dále podél pobřeží, uvidíte další z londýnských mostů London bridge. Budete muset přejít rušnou silnici, která vede přes most a pokračovat dále po stejném břehu řeky.

Globe theatre

Globe theatre

Globe theatre

Další zastávkou při našem putování je divadlo Globe. Je proslulé především tím, že bylo založeno Williamaem Shakespearem. Dřevěné divadlo od té doby prošlo rekonstrukcemi, ale zachovalo si svou původní podobu. Zajímavé je, že divadlo má kruhový půdorys, diváci sedí po obvodu divadla a jeviště je umístěno uprostřed. Divadlo plní svou funkci i v dnešní době a můžete si zakoupit lístek na jednu z Shakespearových her. Ceny lístků se dají zakoupit od 10 do 40 liber.

Tate Modern

Tate Modern

Tate Modern

Pár metrů od divadla se tyčí vysoký komín bývalé továrny. Nyní budova funguje jako galerie moderního umění s názvem Tate modern. Vstup do galerie je zcela zdarma a doporučuji vám, alespoň na chvíli zajít dovnitř a podívat se na některé exponáty. Najdete zde díla moderních umělců z celého světa. Součástí expozice jsou i videa rozhovorů s umělci a popis jejich práce. Z balkónů galerie je navíc pěkný výhled na celou severní část Londýna.

Millenium bridge

Millenium bridge

Přímo před galerií se nachází most pro pěší s názvem Millenium bridge. Most vede ke katedrále St Paul, která je na druhém břehu řeky. Pokud máte dostatek sil a chuť můžete se zajít na katedrálu podívat. Naše procházka ale bude pokračovat po stejném břehu řeky jako je galerie.

Na naší cestě podél řeky Temže projdeme pod mostem Blackfriars bridge a budeme pokračovat dále kde narazíme na OXO tower. Zde jsou především obchody a restaurace. Jako další budeme míjet National theatre – národní divadlo. Zde máte možnost se občerstvit a odpočinout před dalším pokračováním cesty. Před divadlem bývá venku každý víkend pouliční trh se starými knihami. Zároveň je zde i skatepark, kde předvádějí své dovednosti na skateboardu, kole nebo kolečkových bruslích všechny věkové kategorie.

London Eye

London Eye

London Eye

Londýnské oko neboli London Eye je jedna z nejznámějších dominant Londýna. Jedná se o otáčivé ruské kolo, kde jsou po obvodu umístěny vyhlídkové kabiny. Cena lístku pro jednu osobu je přibližně 30 liber. Jedna otáčka velkého kola trvá přibližně půl hodiny a z kabiny je krásný rozhled na celý Londýn. Před London Eye je park, ve kterém bývají o víkendu různí tanečníci, kouzelníci a živé sochy. Dále podél pobřeží narazíme na Westimnster bridge, přes který se dostaneme na druhou stranu řeky.

Big Ben, Westminster

Big Ben

Big Ben

Další z hlavních dominant Londýna je Big Ben. Přezdívá se tak věži, která patří k Westminsterskému paláci, kde sídlí vláda.

Původně název Big Ben patřil největšímu ze zvonů, které jsou ve věži, ale postupem času se tento název vžil pro celou věž. Big Ben bohužel není veřejně přístupný. Pokud si ale počkáte, tak můžete slyšet každou hodinu odbíjet zvony z věže.

Naše cesta bude pokračovat podél Westminsterského opatství pořád dále.

St James’s Park

St James Park

St James Park

V centru Londýna zavítáme do jednoho z nejznámějších parků: St James’s Park. Park je součástí královských zahrad a uprostřed parku je velké jezero, ve kterém žijí husy, kachny a další vodní živočichové. Specialitou parků v Londýně jsou volně pobíhající veverky, které se nechají krmit z ruky. Po projití parku již můžeme vidět královský palác a pomalu se tak blížíme k závěru našeho výletu.

Buckingham Pallace

Buckingham Pallace

Buckingham Pallace

Poslední zastávkou naší cesty je Buckingham Pallace. Jedná se o oficiální sídlo královny a příbuzných. Palác bohužel není přístupný pro veřejnost. Před vchodem ale můžete zahlédnout pochodovat královskou stráž.

Při speciálních příležitostech se významné události oznamují právě z balkónu Bakinghemskécho paláce. Naproti vchodu do paláce se nachází honosná fontána.

Zde naše výprava končí. Nejbližší stanice metra jsou Green Park (linky Jubilee, Victoria a Piccadilly) a St James Park (linky Circle a District). Pokud máte dostatek sil, můžete se jít prodívat do dalšího z Londýnských parků s názvem Hyde Park.

Na závěr přidávám přehlednou tabulku se všemi důležitými památkami na cestě i s přibližnou cenou vstupu pro dospělou osobu. Ceny vstupů jsou platné pro léto roku 2014. Ve většině případů jsou lístky zakoupené online na internetu levnější, ale je potřeba počítat s tím, že takto zakoupené vstupenky musí být vytištěné na papíře.

Památka Vstupné
Tower of London £20
HMS Belfast £15
Globe theatre £10 – £40
Tate Modern zdarma
London Eye £30
Big Ben nepřístupný
Buckingham Pallace nepřístupný

Doufám, že se vám bude tato procházka líbit a získáte mnoho zajímavých zážitků. Pro přehlednost přidávám přehlednou mapu celé procházky po londýnských památkách podél řeky Temže.

Tento článek je součástí seriálu Pracovní cesta do Londýna, který popisuje důležité a užitečné rady pro návštěvu Velké Británie a především Londýna.

Jakub Škvára


Jakub je cestovatel, blogger a webový vývojář. Zajímá se především o technické novinky a rád navštěvuje konference. Používá: Symfony2 Framework, AngularJS, NodeJS, MongoDB a další moderní technologie. Aktuálně žije v Londýně.