Osobní stránky

Studentský program Leonardo da Vinci

Program Leonardo da Vinci umožňuje studentům vycestovat na pracovní stáž do zahraniči a to až do 1 roku od ukončení vysokoškolského studia. Jedná se o velmi zajímavou možnost, jak si zlepšit jazykové znalosti a získat zahraniční zkušenosti.

Program Leonardo da Vinci je obdobou známějšího programu pro studenty zvaného Erasmus. Princip obou programů je velmi podobný. Programy umožňují studentům vycestovat do jednoho z Evropských států na stáž. Program Leonardo da Vinci se zaměřuje výhradně na pracovní stáže a je tedy určen pro zájemce, kteří již nestudují.

Jelikož jsem byl při vysokoškolském studiu velmi zaneprázdněný a nevyužil jsem možnost vycestovat do zahraničí, začal jsem se po ukončení studia zajímat o možnosti práce v zahraničí a narazil jsem právě na program Leonardo da Vinci. Chtěl jsem si především zlepšit hovorovou angličtinu, a proto jsem si pro svou stáž vybral Velkou Británii. Přemýšlel jsem i o USA, odradila mne především vysoká cena letenky a velká vzdálenost. Cesta z České republiky do Velké Británie trvá letadlem dvě hodiny, takže není problém přiletět pouze na víkendovou dovolenou.

Každý účastník, který se zapíše do programu Leonardo a splňuje požadavky má nárok na finanční grant pro cestu do zahraničí. Výše grantu se odvíjí od výplaty, kterou bude účastník od zaměstnavatele po dobu stáže pobírat. Grant neslouží jako plná náhrada výplaty, ale pouze jako kapesné pro financování cesty a dalších výdajů. Samozřejmě ale záleží na tom, do kterého státu chcete vycestovat.

Pro práci je možné vybrat si jednu z pracovních pozic nabízených v rámci programu Leonardo da Vinci. Těchto nabídek bohužel není mnoho. Druhou možností je domluvit se přímo s jakoukoli evropskou firmou, která by byla ochotná zaměstnat stážistu. V obou případech stačí pro program Leonardo da Vinci vyplnit od firmy jednoduchý formulář se základními informacemi a předpokládanou náplní práce.

Sám jsem si poměrně snadno našel na internetu vhodného zaměstnavatele ze zahraničí. Po výměně e-mailů a absolvování dvou internetových videohovorů jsme se domluvili na detailech spolupráce a vyplnění potřebných dokumentů. Musím podotknout, že společnost byla velmi vstřícná a nápomocná. Možná proto, že již měli dřívější zkušenosti se zaměstnáváním stážistů z cizích států. Jedná se o startup v Londýně a líbil se mi především přátelský přístup a mladý kolektiv. Ve firmě pracuji jako softwarový vývojář.

Minimální délka stáže programu Leonardo da Vinci jsou 3 měsíce a maximální délka je 6 měsíců. Po uplynutí této doby lze i nadále pracovat u vybrané firmy, ale již bez nároku na grant.

Pro zapsání do programu je potřeba vyplnit přihlášku se základními informacemi o účastníkovi, dokument od zaměstnavatele, doporučující dokument od fakulty, potvrzení o jazykových schopnostech (stačil 10 minutový rozhovor s rodilým mluvčím, který mi vystavil potvrzení) a kopie diplomu včetně dodatku. Všechny dokumenty lze získat velmi jednoduše a neměl jsem s jejich získáním žádný problém. Po zapsání do programu je potřeba podepsat smlouvu s programem Leonardo da Vinci o výši grantu. Je potřeba podotknout, že smlouva se týká pouze grantu a je potřeba zařídit si pro sebe i řádnou smlouvu se zaměstnavatelem. Všichni se kterými jsem ohledně programu Leonardo da Vinci komunikoval byli velmi nápomocní.

Po získáni všech potřebných dokumentů jsem se ale rozhodnul, že se do programu nepřihlásím a to z prostého důvodu. Kvůli získávání pravidelné výplaty a smlouvy na půl roku bych přesáhnul limit získaných peněz od zaměstnavatele a proto bych od programu nedostal žádný grant. V mém případě by tedy byla smlouva s programem Leonardo da Vinci bezpředmětná. Musel jsem si ale veškeré počáteční výdaje financovat z vlastních zdrojů, do té doby než jsem získal první výplatu.

I přesto jsem ale rád, že jsem se o programu dozvěděl, jelikož mne donutil zařídit si veškeré dokumenty, domluvit si novou práci a vycestovat do zahraničí. Postupně budu uveřejňovat moje zkušenosti s prací a životem v Londýně.

Tento článek je součástí seriálu Pracovní cesta do Londýna, který popisuje důležité a užitečné rady pro návštěvu Velké Británie a především Londýna. 

Jakub Škvára


Jakub je cestovatel, blogger a webový vývojář. Zajímá se především o technické novinky a rád navštěvuje konference. Používá: Symfony2 Framework, AngularJS, NodeJS, MongoDB a další moderní technologie. Aktuálně žije v Londýně.