Osobní stránky

Sublime Text 2 – rychlý a univerzální editor

Jako mé primární vývojové prostředí jsem dlouhou dobu využíval NetBeans IDE. V tomto programu jsem mohl vyvíjet programy v Javě, PHP, JavaScriptu a pomocí pluginů i v dalších jazycích. S tímto ediorem jsem byl velmi spokojený, ale již delší dobu jsem pociťoval pomalejší odezvu.

Sublime Text 2

Náhodou jsem narazil na zajimavý editor nazvaný Sublime Text 2. Tento program je napsaný v Pythonu a je dostupný pro všechny tři hlavní operační systémy: Linux, Windows i OS X. Navíc je možné jej používat zdarma. Po spuštění se vám zobrazí hláška o možnosti zakoupení licence, ale program obsahuje všechny funkce i bez ní.

Editor Sublime Text 2 je především velmi rychý. Celý program se spustí skoro okamžitě. Otevírání nových souborů, vyhledávání a jakékoliv další operace jsou bleskurychlé. Pokud jste dříve používali vývojová prostředí napsaná v Javě, jako například NetBeans nebo Eclipse, tak rozdíl je opravdu obrovský.

Nejedná se o klasické vývojové prostředí (IDE), jelikož Sublime Text 2 neumí doplňovat úplně přesně podle kontextu, například vám nevypíše nabídku všech metod u třídy. Napovídání probíhá podle slov v okolním programu a podle klíčových slov jazyka, ale někdy může být trochu nepředvídatelné.  Pokud ale zadáte první dva znaky proměnné nebo deklarované fuknce, po stisknutí klávesy Tab se vám zobrazí ve většině prípadů přesně to, co potřebujete. Nicméně napovídání například pro PHP lze přidat pomocí pluginu.

Editor Sublime Text 2 dokáže pracovat s mnoha různými jazyky a další jdou doplnit pomocí pluginů. Pluginů je k dispozici velké množství a stále přibývají.  Dále máte na výběr z velkého množství předinstalovaných barevných témat. Instalace pluginů je velmi jednoduchá a lze provádět přímo z programu. Konfigurace včetně nastavení klávesových zkratek se upravuje přímo v editoru změnou konfiguračních souborů a vše se projeví ihned.

Sublime Text 2 - konfigurace

Sublime Text 2 je velmi užitečný editor a postupně v něm vyvíjím čím dál tím více. Nejvíce se mi líbí jeho rychlost a velké množství dostupných funkcí. Editor je stále ve vývoji, ale nenarazil jsem na žádné chyby nebo nestabilitu programu. Rozhodně doporučuji Sublime Text 2 vyzkoušet.

Jakub Škvára


Jakub je cestovatel, blogger a webový vývojář. Zajímá se především o technické novinky a rád navštěvuje konference. Používá: Symfony2 Framework, AngularJS, NodeJS, MongoDB a další moderní technologie. Aktuálně žije v Londýně.