Osobní stránky

Ubytování v Londýně

Pokud plánujete navštěvu Londýna, jedna z nejdůležitějších povinností, kterou je potřeba před výletem zařídit je rezervace ubytování.

Londýn je, co se ubytování týče oproti České republice drahý, pokud ale víte, kde hledat, lze vybrat kvalitní a ne tak drahé ubytování.
V tomto článku postupně rozeberu různé možnosti a mé zkušenosti s ubytováním v této metropoli.

S ubytováním v Londýně mám bohaté zkušenosti, jelikož navštěvuji hlavní město Velké británíe velmi často.
Bydlel jsem v různých částech města, především blízko centra v zoně 1 či 2 a v různých typech bytů.

Hotely v Londýně

Nejjednodušší je vybrat si ubytování v klasickém hotelu, především pokud si hledáte krátkodobé ubytování.
Nemusíte se starat o nic dalšího, můžete si objednat k ubytování i stravu a většinou vám dokáží zařídit i odvoz z a na letiště, případně poradit s návštěvou města.
V Londýně jsou pobočky všech velkých hotelových společností, pokud tedy máte svoji oblíbenou hotelovou síť, mužete toho využít.
Další výhodou je, že si můžete vybrat apartmány s krásnými výhledy na Londýnské památky, například výhled na Tragalgar square, na London Eye či na Tower bridge.
Počítejte ale, že si za takový výhled připlatíte nemalé peníze.

Bydlení v hotelech má nesporné výhody, jedná se ale o nejdražší možnost a oproti ceně za noc například v Praze si připlatíte i mnohonásobě více.
Nejlepší je vybírat si hotely i podle hodnocení a spokojenosti zákazníků, můžete k tomu využít například: booking.com  nebo tripadvisor.co.uk.

Pokud chcete ušetřit, ale stále využívat výhod hotelů, přicházejí v úvahu i hostely, kde není ubytování tolik luxusní, ale za výhodnější cenu.
Některé hostely ale ubytovávají pouze studenty a také velmi doporučuji přečíst si reference od předešlých zákazníků a podívat se na foto, pokud to lze, protože kvalita různých hostelů se velmi liši.

Airbnb

Výbornou alternativou k hotelům je služba airbnb, kterou s oblibou často využívám. Jedná se o službu, kde může kdokoliv nabídnout pokoj či byt k pronájmu. A kdokoliv na světě si může zároveň nabízený prostor pronajmout. Tato služba je celosvětová a můžete tak například nabídnout i svůj pokoj v Česku.

Zprvu jsem byl k této službě poněkud skeptický, protože jsem si nebyl jistý, co mám očekávat, ale nyní po téměř desítce návštěv mohu airbnb doporučit komukoliv. Výhodou služby je, že ke každému bytu jsou na webové stránce k dispozici fotky a především doporučení, podle kterých si můžete vybrat ubytování, které vám vyhovuje. Pokoje, se kterými jsou návštěvníci více spokojeni jsou automaticky na stránce nabízeny více, takže se majitelé bytů sami snaží abyste byli při návštěvě co nejvíce spokojeni.

Na airbnb můžete narazit na velmi odlišné typy ubytování, viděl jsem již nabídku na přespání v anglickém zámku, ubytování v podkroví hospody i na studentské koleji, takže každý si může vybrat podle svého gusta. Zároveň si můžete vybrat i přesnou polohu ubytování, jelikož airbnb je ve velkoměstech velmi oblíbený a pouze v Londýně existují desetitisíce nabídek. U každého ubytování bývá většinou napsáno i jak bude probíhat setkání s majiteli bytu a, zda máte k dispozici vlastní koupelnu, kuchyni apod.

Jako další výhodu bych uvedl především to, že se můžete dozvědět více o životě v Londýně. Dostal jsem například originální anglickou snídani, zašel s hostiteli na pivo a podobně. Narazil jsem na zajímavé hostitele a někdy můžete narazit i na další návštěvníky z celého světa.

Nevýhodou je, že ve většině případů není k dispozici jídlo, ale můžete se s hostiteli domluvit. Je potřeba se někdy přesvědčit, jak probíhá předání pokoje po příjezdu a před odjezdem a další podrobnosti. Z vlastní zkušenosti vím, že většina hostitelů se snaží se vším pomoci a maximálně svým návštěvníkům vyjít vstříc. Po návštěvě je dobré přidat k ubytování hodnocení, aby i ostatní návětšvnící měli možnost rozhodnout se podle referencí.

Ubytování na airbnb je levnější než klasicé hotely, ale nenabízí takový luxus. Můžete si ale vybrat podle své přednosti. Pokoje můžete vybírat na webové stránce: https://www.airbnb.co.uk/s/London–United-Kingdom

Pronájem

Pro dlouhodobé ubytování v Londýně se více hodí sjednat si pronájem, vyjde ze všech možností nejlevněji. Je ale potřeba myslet na to, že minimální doba pobytu v pronajatím bytě je 1, 2 nebo někdy i 6 měsíců. Dále je potřeba myslet na to, že se musíte s majitelem bytu domluvit na tom, kdo bude platit poplatky státu a za služby.

Pronájem se vyplatí především, pokud potřebujete být v Londýně delší dobu anebo pokud potřebujete londýnskou adresu, například kvůli založení bankovního účtu a podobně.

Další možnosti

Nejjednodušší možností k ubytování v Londýně je možnost přespat u někoho známého, který již v Londýně ubytování má. Hlavní výhodou je, že vám může skvěle poradit, co navštívit, kde jsou nejbližší obchody a na co je potřeba myslet. Bohužel ale málokdo má tuto možnost.

Jako další alternativa může být zajištění ubytování mimo Londýn a zajištění dopravy do centra vlakem či autobusem. Kvůli vysokým cenám za bydlení v Londýně mnoho lidí takto cestuje každodenně za prací, takže spojení do centra je velmi kvalitní a s krátkými intervaly. Takže touto možností můžete ušetřít za ubytování, musíte si ale připočítat i cenu za dopravu, která může být nezanedbatelná, obzvláště když budete dopravu využívat každý den. Více se o dopravě můžete dočíst v článku doprava po Londýně.

Shrnutí

Londýn je velmi pěkné město a každému přeji jej alespoň jednou navštívit. Mohu doporučít například Londýnské parky nebo procházku podél řeky Temže. Pokud máte možnost bydlet u někoho známého, určitě toho využijte, jelikož rady od kohokoliv se zkušeností s pobytem se vám budou při návštěvě velmi hodit.

Velmi zajímavou alternativu k bydlení u známého poskytuje služba airbnb, kde si můžete jednoduše najít ubytování podle svých potřeb a většinou levněji než v hotelu. Budete si muset zařídit vlastní stravování, máte ale možnost domluvit se s majiteli ubytován vpodstatě na čemkoli.

Pokud máte rádi, když je o vás postaráno a nevadí vám připlatit si, určitě se pro vás hodí spíše hotel, kterých je v Londýně nespočet.

V každém případě, pokud se rozhodnete pro jakoukoliv možnost ubytování, nejdůležitčjší je vše důkladné naplánovat a na nic před cestou nezapomenout. Přeji vám příjemný pobyt v Londýně bez jakýchkoli problémů.

Tento článek je součástí seriálu Pracovní cesta do Londýna, který popisuje důležité a užitečné rady pro návštěvu Velké Británie a především Londýna.

Jakub Škvára


Jakub je cestovatel, blogger a webový vývojář. Zajímá se především o technické novinky a rád navštěvuje konference. Používá: Symfony2 Framework, AngularJS, NodeJS, MongoDB a další moderní technologie. Aktuálně žije v Londýně.