Osobní stránky

Založení bankovního účtu v Anglii

Ve Velké Británii lze nalézt velké množství bank, například: HSBC, Barclays, Lloyds, NatWest, Royal Bank of Scotland. Je to také proto, že zde sídlí nejvýznamnější bankovní domy světa. Londýn je zkrátka městem, které žije financemi.

Nejprve je tedy potřeba si promyslet, u které z bank si chcete vytvořit bankovní účet. Záleží především na vašich osobních preferencích a aktuální nabídce bankovních produktů.

Za vedení běžného bankovního účtu se ve Velké Británii neplatí žádné poplatky a to ani za výběry z bankomatů vlastněných bankou, u které máte účet zřízený. Zpoplatněny jsou pouze výběry z cizích bankomatů, kde se vám před výběrem zobrazí informace o účtované částce za výběr a některé speciální druhy bankovních účtů a služeb (například výběry v zahraničí).

Ve Velké Británii se běžně k placení vyšších částek používají šeky. Při výběru bankovního účtu je tedy užitečné podívat se, zda dostanete také i šekovou knížku. Výběry hotovosti z bankomatů jsou omezeny na částku 300 liber, takže šeky slouží jako náhrada za hotovost.

Sám jsem si pro založení běžného bankovního účtu vybral banku HSBC, takže můj následující popis vychází ze zkušeností s touto bankou. Pro výběr banky je užitečné zjistit, zda má pobočky i v jiných evropských státech a zda umožňuje zakládat bankovní účty i cizincům. Ve Velké Británii jsou i pobočky některých bank z ostatních států, například Bank of China, Bank of India, apod.

Založení britského bankovního účtu, ale není zcela jednoduchou záležitostí tak jako je tomu v České republice. Pro úspěšné založení librového bankovního konta je potřeba osobní návštěva pobočky a následující doklady:

  • Proof of identity (Doklad identity)
  • Proof of address (Doklad britské adresy)

Jako doklad identity stačí předložit jeden z následujícíh průkazů: pas, český občanský průkaz nebo evropský řidičský průkaz. Já jsem při zakládání bankovního účtu použil pas a český občanský průkaz a neměl jsem žádné problémy.

Proof of address lze dokázat jedním z náslsedujících dokladů:

  • Doklad o zaplacení nájmu/elektřiny/plynu/vody za byt na vaše jméno
  • Bankovní výpis, který obsahuje pohyby na účtu
  • Doklad o zaplacení daní
  • Nájemní smlouva
  • Dopis od zaměstnavatele bance obsahující datum nástupu, výši výplaty a pozici ve firmě

Při ověřování britské adresy záleží především na bance a konkrétním úředníkovi, u kterého budete účet otevírat. V některých případech bude pro založení účtu stačit dopis od zaměstnavatele, který se za vás zaručí, že na dané adrese bydlíte nebo další dokumenty.

Já jsem zašel osobně na pobočku, kde jsem použil pro založení účtu nájemní smlouvu na můj londýnský byt, který mám nyní pronajat. Myslel jsem, že bude možné účet založit přímo, ale místo toho jsem si musel dohodnout schůzku na konkrétní datum a hodinu na pobočce přibližně za týden. Ukázal jsem svoji nájemní smlouvu a bylo mi sděleno, že by měla jako doklad adresy být dostačující.

Samotné založení bankovního účtu již proběhlo bez problémů. Spolu se zaměstnancem banky jsem prošel několik formulářů, zodpověděl jsem běžné dotazy a přibližně během půl hodiny byl můj účet založený. Při zakládání účtu je důležité zeptat se především na poplatky, používání platební karty v zahraničí (musí se u účtu povolit), online platba do zahraničí (je potřeba IBAN účtu), debetní kartu (lze platit i pokud na účtu není dostatečný obnos) a cashback. Vklad je u banky pojištěn do výše 50 tisíc liber.

Po vyplnění všech potřebných údajů jsem z banky odcházel s číslem účtu, který jsem mohl rovnou začít používat. Přibližně po týdnu mi přišly poštou formou několika dopisů platební karty, šeková knížka, přístup do internetového bankovnictví a všechny smlouvy. Platební karty bylo potřeba aktivovat a vytvořit heslo do internetového bankovnictví, ale vše už šlo vyřídit online na internetu.

Ve Velké Británii jsou platební karty velmi používané. Je zde běžné, že se platí kartou i částky v řádu liber, například pivo v hospodě nebo drobné nákupy v supermarketech. Jediné místo, kde nelze platit platební kartou jsou trhy. V Londýně lze najít bankomaty na každém kroku, takže je zde platební karta velmi užitečná.

Tento článek je součástí seriálu Pracovní cesta do Londýna, který popisuje důležité a užitečné rady pro návštěvu Velké Británie a především Londýna. 

Jakub Škvára


Jakub je cestovatel, blogger a webový vývojář. Zajímá se především o technické novinky a rád navštěvuje konference. Používá: Symfony2 Framework, AngularJS, NodeJS, MongoDB a další moderní technologie. Aktuálně žije v Londýně.